20 жовтня 2019 р.

Наказ Про затвердження типових освітніх програм для 3-4 класів

НАКАЗ № 1273
Міністерства освіти і науки України

від 08 жовтня 2019 р.


Про затвердження типових освітніх програм для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти

Відповідно до абзацу двадцять четвертого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», підпункту 2 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» (зі змінами)

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити типові освітні програми для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти:

1) Типову освітню програму, розроблену під керівництвом Савченко О. Я., З- 4 клас, що додається;
2) Типову освітню програму, розроблену під керівництвом Шияна Р. Б., З- 4 клас, що додається.

2. Внести до наказу Міністерства освіти і науки України від 27 грудня 2018 року № 1461 «Про затвердження типових освітніх програм для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти» такі зміни:

1) заголовок наказу викласти у такій редакції:
«Про затвердження переліків типових освітніх та навчальних програм для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти»;
2) пункт 1 наказу викласти у такій редакції:
«1. Затвердити перелік типових освітніх програм для 3-4 класів, що додається»;
3) Доповнити наказ після пункту 1 новим пунктом 2 такого змісту:
«2. Надати гриф "Затверджено Міністерством освіти і науки" навчальним програмам з навчанням мовою відповідного корінного народу або національної меншини для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти відповідно до переліку, що додається».
У зв'язку з цим пункти 2- 4 вважати відповідно пунктами 3-5.

3. Директорату дошкільної та шкільної освіти (Осмоловський А. О.) забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України типових освітніх програм для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти.

4. Директору департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І. А.) зробити відмітку у справах архіву.

5. Департаментам (управлінням) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій забезпечити необхідні умови щодо реалізації типових освітніх програм для 3-4 класів закладів загальної середньої освіти.

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мандзій Л. С.


© 2017 - 2019 Міністерство освіти і науки України

Наказ Про затвердження типових освітніх програм для 1-2 класів

НАКАЗ № 1272
Міністерства освіти і науки України

від 08 жовтня 2019 р.


Про затвердження типових освітніх програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти


Відповідно до абзацу двадцять четвертого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», підпункту 2 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» (зі змінами)

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити типові освітні програми для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти:

1) Типову освітню програму, розроблену під керівництвом Савченко О. Я., 1-2 клас, що додається;
2) Типову освітню програму, розроблену під керівництвом Шияна Р. Б., 1-2 клас, що додається.

2. Внести до наказу Міністерства освіти і науки України від 21 березня 2018 року № 268 «Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1 -2 класів закладів загальної середньої освіти» такі зміни:

1) заголовок наказу викласти у такій редакції:
«Про затвердження переліків типових освітніх та навчальних програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти»;
2) пункт 1 наказу викласти у такій редакції:
«1. Затвердити перелік типових освітніх програм для 1-2 класів, що
додається»;
3) Доповнити наказ після пункту 1 новим пунктом 2 такого змісту:
«2. Надати гриф "Затверджено Міністерством освіти і науки" навчальним програмам з навчанням мовою відповідного корінного народу або національної меншини для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти відповідно до переліку, що додається».
У зв'язку з цим пункти 2-4 вважати відповідно пунктами 3-5.

3. Директорату дошкільної та шкільної освіти (Осмоловський А. О.) забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України типових освітніх програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти.

4. Директору департаменту забезпечення документообігу, контролю та інформаційних технологій (Єрко І. А.) зробити відмітку у справах архіву.

5. Департаментам (управлінням) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій забезпечити необхідні умови щодо реалізації типових освітніх програм для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти.

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мандзій Л. С.



© 2017 - 2019 Міністерство освіти і науки України

25 серпня 2019 р.

Інструктивно-методичне забезпечення початку нового 2019/2020 навчального року

Інструктивно-методичне забезпечення початку нового 2019/2020 навчального року


До вашої уваги Листи МОН України, що містять інформацію  нормативно-правового та методичного характеру щодо організації освітнього процесу у 2019-2020 н.р.


Лист МОН України №1/9-409 від 26.06.2019 
"Щодо організації інклюзивного навчання у закладах освіти у 2019/2020 навчальному році" 


Лист МОН України від 27.06.2019 № 1/9-414  
"Деякі питання щодо створення у 2019/2020 н.р. безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок" 

Матеріали можуть бути використані закладами закладами загальної середньої освіти і закладами позашкільної освіти для розроблення програм виховної роботи або розділу “Виховний процес” освітньої програми закладу загальної середньої освіти і закладу позашкільної освіти.


Лист МОН України від 14.08.2019 № 1/9-513  
"Щодо методичних рекомендацій для 3 класів експериментальних закладів загальної середньої освіти" 

Методичні рекомендації підготовлено для вчителів 3-х пілотних класів НУШ. У запропонованих матеріалах уміщено також форму свідоцтва досягнень для учнів 3-х класів.


(с) Інформаційна система КНЗ КОР
Фото з інтернету. 

6 липня 2019 р.

Методичні рекомендації МОНУ до нового 2019-2020 навчального року

Методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, підготовлені спільно з Національною академією педагогічних наук України та Інститутом модернізації змісту освіти.

Вступ

Реформування загальної середньої освіти передбачає модернізацію змісту освіти, що має ґрунтуватися на компетентнісному та особистісно орієнтованому підходах до навчання, а саме головне – орієнтуватися на здобуття учнями умінь і навичок, необхідних сучасній людині для успішної самореалізації у професійній діяльності, особистому житті, громадській активності.

Статтею 12 Закону України «Про освіту» визначено мету повної загальної середньої освіти - всебічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.

Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині:
  • вільне володіння державною мовою;
  • здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;
  • математична компетентність;
  • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
  • інноваційність;
  • екологічна компетентність;
  • інформаційно-комунікаційна компетентність;
  • навчання впродовж життя;
  • громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
  • культурна компетентність;
  • підприємливість та фінансова грамотність;
  • інші компетентності, передбачені стандартом освіти.
Окрім того, усі компетентності однаково важливі і взаємопов’язані: елементи, притаманні одній компетентності впливатимуть на формування інших.

Звертаємо особливу увагу, що у змісті всіх навчальних програм послідовно впроваджено компетентнісний підхід, який відповідає стратегічному напрямку розвитку освіти в контексті положень Концепції «Нова українська школа» та показано особливості запровадження наскрізних змістовних ліній «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека», «Підприємливість та фінансова грамотність», які відображають провідні соціально й особистісно значущі ідеї, що послідовно розкриваються у процесі навчання й виховання.

Наскрізна лінія «Екологічна безпека і сталий розвиток» підсилює формування в учнів соціальної активності, відповідальності й екологічної свідомості: збереження, захист довкілля й усвідомлення сталого його розвитку, готовність брати участь у вирішенні питань навколишнього середовища і розвитку суспільства.

Наскрізна лінія «Громадянська відповідальність» забезпечує розвиток соціальної й громадянської компетентностей, розкриває суть поняття «відповідальний громадянин», визначає вектори його діяльності.

Реалізації здоров’язбережувальної ключової компетентності сприяє наскрізна лінія «Здоров’я і безпека», орієнтуючи на формування учня як духовно, емоційно, соціально й фізично повноцінного громадянина, що дотримується здорового способу життя, активно долучається до облаштування безпечного для життя й діяльності середовища.

Метою наскрізної лінії «Підприємливість і фінансова грамотність» є навчання молодого покоління українців ощадливості, раціонального використання коштів, планування витрат, стимулювання лідерських ініціатив, прагнення успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі.

Наскрізні змістові лінії спільні для всіх начальних предметів, є засобом інтегрування навчального змісту, вони корелюються з окремими ключовими компетентностями і сприяють формуванню ціннісних і світоглядних орієнтацій учня, що визначають його поведінку в життєвих ситуаціях. Упровадження наскрізних змістових ліній у навчальний предмет передбачає розв’язування завдань реального змісту, виконання міжпредметних навчальних проектів, роботу з різними джерелами інформації.

Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.

Зміст навчання потрібно базувати на положеннях дидактики, психології, методики, підборі оригінальних завдань і видів діяльності, моделюванні творчої діяльності учнів, урахуванні розвитку мовних, соціальних, громадянських, здоров’язбережувальних та інших компетентностей, визначених навчальними програмами.

Нині змінилися не тільки вимоги до якості освіти, а й виникла потреба впровадження у зміст освіти європейського виміру, спрямування його на інтеграцію до світових та європейських стандартів. А тому перед освітянами, науковцями стоїть нелегке завдання – пошук ефективних механізмів проходження всіх етапів навчання.

Саме через освіту необхідно підготувати інноваційну людину, здатну до сприйняття змін та новацій. Головна мета розвитку української системи освіти – створити умови для саморозвитку та самореалізації кожної особистості як громадянина України.
 
Початкова школа

Організація освітньої діяльності у 1-4-х класах закладів загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році здійснюється відповідно до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Концепції Нової української школи (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року»; http://mon.gov.ua/activity /education/zagalna-serednya/ua-sch-2016/konczepcziya.html), Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018 (у 1-2 класах), Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 462 від 20.04.2011 (у 3-4-х класах).

Виконання вимог зазначених державних стандартів є обов’язковим для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.

Основним документом, що забезпечує досягнення учнями визначених відповідним Державним стандартом загальної середньої освіти результатів навчання є освітня програма закладу загальної середньої освіти (стаття 33 Закону України «Про освіту», стаття 15 Закону України «Про загальну середню освіту»). Освітня програма закладу освіти, який здійснює свою діяльність на різних рівнях освіти, може бути наскрізною (з 1 по 11/12 класи), або для певного рівня освіти. Документ схвалюється педагогічною радою закладу освіти та затверджується його керівником. Основою для розроблення освітньої програми є стандарт освіти відповідного рівня (у такому випадку освітня програма закладу освіти затверджується Державним органом якості освіти України за результатами експертизи на відповідність Державному стандарту освіти). Освітні програми розробляються закладами освіти, науковими установами, іншими суб’єктами освітньої діяльності та затверджуються відповідно до Закону України «Про освіту» та спеціальних законів.

Освітні програми повинні передбачати освітні компоненти для вільного вибору здобувачів освіти.

Заклади освіти можуть використовувати типові або інші освітні програми.

З урахуванням поетапного переходу закладів освіти на здійснення діяльності за новим Державним стандартом у 2019/2020 навчальному році освітня програма закладу освіти може розроблятися на основі:
 - для 1-2 класів – Державного стандарту початкової освіти (2018), типових освітніх програм (наказ МОН України від 21.03.2018 № 268);
 - для 3-4 класів – Державного стандарту початкової загальної освіти (2011 р.), типових освітніх програм (наказ МОН України від 20.04.2018 № 407).


27 квітня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 33: "Літо"

Тридцять третій тиждень: "Літо"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .................................................................... 4
Завдання тридцять третього тижня: ........................................................................................ 4
Очікувані результати тридцять третього тижня: ..................................................................... 4

Як розпізнати літо? .................................................................................................................. 8
Узагальнена таблиця .................................................................................................................. 8
Ранкова зустріч .......................................................................................................................... 10
Обговорення проблемного запитання «З чого починається літо?» ...................................... 11
Перегляд медіатексту «Жива природа влітку» ....................................................................... 11
Інтерактивна гра «Ґронування» ................................................................................................. 11
Розгадування кросворда «Комахи» .......................................................................................... 13
Читання віршів про літні місяці .................................................................................................. 13
Вправа з ейдетики «Запам’ятай вірш про літо» (за допомогою піктограм) .......................... 15
Вправа «Читання з передбаченням» ....................................................................................... 15
Творча робота «Малюємо груші…Робимо з них зайців» ........................................................ 16
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Як розпізнати літо» ........................................................ 17

Чим діти займаються влітку? ................................................................................................ 18
Узагальнена таблиця ................................................................................................................. 18
Ранкова зустріч .......................................................................................................................... 20
Вправа «Обери місце, де безпечно гратися влітку» .............................................................. 21
Перегляд мультфільму про безпеку на канікулах ................................................................... 22
Вправа «Продовж речення за поданим початком»................................................................. 22
Вправа «Деформований текст» ................................................................................................ 22
Екскурсія до лісу /парку «Розпізнавання трав’янистих рослин, кущів і дерев» ................... 23
Досліджуємо комах .................................................................................................................... 24
Читання коміксу «Комп’ютерна пастка» .................................................................................. 24
Ігри з друзями і водою ............................................................................................................... 26
Рефлексія. «Крісло автора» ...................................................................................................... 27

Де я хочу відпочити на літніх канікулах? .......................................................................... 28
Узагальнена таблиця ................................................................................................................ 28
Ранкова зустріч ......................................................................................................................... 30
Читання листа від ровесників для визначення проблеми дня ............................................. 31
Вправа «Де я хочу відпочити на канікулах» ........................................................................... 31
Вправа «Чотири кути» .............................................................................................................. 32
Розв’язування завдань та конкретних життєвих проблем, описаних у математичних
задачах ....................................................................................................................................... 33
Складання та записування листа ровесникам з іншої школи ............................................... 34
Ігри з усього світу ....................................................................................................................... 34
Рефлексія. Колаж «Мої канікули» ............................................................................................. 35

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ…………………………………………………………..… 36


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

21 квітня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 32: "Ми – українці. Ми – європейці"


Тридцять другий тиждень: "Ми українці. Ми європейці"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .......................................................... 4
Завдання тридцять другого тижня: ................................................................................ 4
Очікувані результати тридцять другого тижня: ............................................................. 4

Українці – хто ми? .......................................................................................................... 8
Узагальнена таблиця ....................................................................................................... 8
Ранкова зустріч ............................................................................................................... 10
Обчислення математичних виразів для визначення теми інтегрованого тижня ...... 11
Дослідження і представлення власної неповторності. Вправа «Особистий герб» .. 11
Читання тексту «Українці – хто вони?» ......................................................................... 12
Бесіда «Українці у світі» ................................................................................................. 13
Обговорення проблемних ситуацій «Кого називають українцем?» ........................... 14
Дидактична гра «Вміємо домовлятися» ....................................................................... 15
Підведення підсумків заняття ........................................................................................ 15

Що ти розкажеш про Україну друзям з Європи? .................................................... 16
Узагальнена таблиця ...................................................................................................... 16
Ранкова зустріч ............................................................................................................... 17
Практична робота «Країни Європи» .............................................................................. 17
Слухання листа дівчинки Соломійки до свого дідуся .................................................. 18
Пригадування відомостей про Україну. Настільна гра «Моя Україна» ........................ 19
Складання власної розповіді про Україну. Лист друзям з Європи .............................. 20
Підведення підсумків заняття. Вправа «Крісло автора» ............................................. 21

Що закодовано в українській вишиванці? ............................................................... 22
Узагальнена таблиця ....................................................................................................... 22
Ранкова зустріч ................................................................................................................ 23
Утворення ключового слова – теми інтегрованого дня ................................................ 23
Слухання легенди «Чарівна сорочка» ............................................................................ 25
Розглядання зразків вишивки на рушниках, скатертинах, сорочках тощо ................. 25
Створення орнаменту для української вишиванки ....................................................... 27
Розв’язання життєвих ситуацій математичного змісту ................................................ 27
Читання коміксу «Бути справжнім українцем» для підведення підсумку
заняття .............................................................................................................................. 28

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ……………………………………………........……..30



(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

13 квітня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 31: "Моя родина"

Тридцять перший тиждень: "Моя родина"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: ......................................................................4
Завдання тридцять першого тижня:............................................................................................4
Очікувані результати тридцять першого тижня:.........................................................................4

Хто є в моїй сім’ї?........................................................................................................................8
Узагальнена таблиця ....................................................................................................................8
Ранкова зустріч ............................................................................................................................10
Вправа «Яка моя сім’я?»..............................................................................................................10
Обговорення проблемного запитання «Чим я корисний/-а для своєї сім’ї?»..........................11
Вправа «Портрет сім’ї» ................................................................................................................11
Мовна вправа ................................................................................................................................11
Читання вірша «Моя сім’я». Складаємо розповідь ...................................................................12
Сімейна математика ....................................................................................................................13
Слухання розповіді Бруно Ферреро «Шануй батька твого і матір твою» і виконання
завдань до тексту .........................................................................................................................14
Рефлексія. «Щоденник вражень». «З кого складається моя сім’я?» ......................................15

Моє родинне дерево .................................................................................................................16
Узагальнена таблиця ....................................................................................................................16
Ранкова зустріч .............................................................................................................................18
Створення асоціативного куща «Родина». Складання родинного словника...........................19
Обговорення «Чим відрізняється сім’я від родини?». Розповідь про родинне дерево..........19
Мовна вправа ................................................................................................................................19
Родинна математика ....................................................................................................................20
Бесіда про День матері.................................................................................................................21
Читання за ролями «Рахунок для мами». Обговорення............................................................21
Створення лялечки-феї для мами................................................................................................22
Рефлексія. Крісло автора..............................................................................................................22

Хто і за що відповідає у моїй родині?.....................................................................................23
Узагальнена таблиця ....................................................................................................................23
Ранкова зустріч .............................................................................................................................25
Бесіда за малюнком «Там добре живеться, де гурт до справи береться» .............................25
Читання тексту «Багато радості» ................................................................................................26
Дидактична вправа «Хто і за що відповідає у моїй родині?».....................................................28
Обговорення «Обов’язки в сім’ї. Як допомогти батькам удома?»...........................................28
Вправа «Хто що робить?».............................................................................................................29
Читання вірша Н. Дерпач «Бабусин вихідний». Обговорення...................................................30
Гра «Добери слово, протилежне за значенням» ........................................................................31
Ігри у колі рідних і друзів ...............................................................................................................31
Рефлексія. Колаж «Моя родина»..................................................................................................32

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ.............................................................................................33


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

6 квітня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 30: "Веселка"

Тридцятий тиждень: "Веселка"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .....................................................................4
Завдання тридцятого тижня:......................................................................................................4
Очікувані результати тридцятого тижня:...................................................................................4

Як з’являється веселка? ........................................................................................................8
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................8
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................10
Бесіда за малюнком «Веселка в небі сяє, людей всіх звеселяє» ........................................11
Читання тексту “Чому буває веселка? .....................................................................................12
Слухання твору Іванни Кураш «Олівці-малювці і веселка» ...................................................13
Вправа «Займи позицію» ...........................................................................................................14
Дослід «Створюємо веселку». Обговорення «Де можна побачити веселку?».....................14
Гра з кубом ..................................................................................................................................15
Обговорення віршів. Бесіда « Із чим можна порівняти веселку» ...........................................16
Веселкова математика ..............................................................................................................17
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Як з’являється веселка?» .............................................18

Чому веселка різнокольорова?............................................................................................19
Узагальнена таблиця .................................................................................................................19
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................21
Перегляд мультфільму з передбаченням «Кольорові кульки» ..............................................22
Обговорення «Чому веселка різнокольорова?».......................................................................23
Вправа “Живі речення” ...............................................................................................................23
Слухання твору Олени Кобець-Филимонової «Сім художників» і виконання завдань
до тексту ......................................................................................................................................24
Вправа «Кольорова діаграма» ...................................................................................................27
Створення аплікації «Веселка» .................................................................................................28
Рефлексія. «Щоденник вражень». Чому веселка різнокольрова?..........................................28

Як зробити веселку на шкільному подвір’ї? ......................................................................29
Узагальнена таблиця .................................................................................................................29
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................30
Слухання твору Ольги Пенюк «У пошуках веселки». Вправа «Чи вірите Ви, що...»... .........31
Дослідження «Веселка на шкільному подвір’ї» .......................................................................32
Практична робота «Створюємо соляну веселку в пляшечці»................................................34
Веселкова математика ..............................................................................................................36
Рефлексія ....................................................................................................................................37

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ..........................................................................................38


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

Модельна навчальна програма. Тиждень 29: "Світ тварин"


Двадцять дев’ятий тиждень: "Світ тварин"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .....................................................................4
Завдання двадцять дев’ятого тижня: .......................................................................................4
Очікувані результати двадцять дев’ятого тижня:.....................................................................4

Хто такі тварини? ......................................................................................................................8
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................8
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................10
Групова робота «Мандрівка у царство тварин» ......................................................................11
Прийом «Кола Вена»..................................................................................................................12
Дидактична гра «Хто де живе?»................................................................................................14
Мовні вправи. Робота зі словами таблиці «Водне середовище/ наземне середовище» ...14
Математичні завдання від вусатих і хвостатих ......................................................................15
Гра «Що переплутав художник?» .............................................................................................16
Малюємо тварин ........................................................................................................................17
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Що я дізнався про тварин?» ........................................17

Як живуть свійські і дикі тварини? .....................................................................................18
Узагальнена таблиця ................................................................................................................18
Ранкова зустріч .........................................................................................................................20
Читання усмішки «Чому кіт вмивається після обіду?» для визначення проблеми дня .....20
Гра-перевтілення........................................................................................................................21
Вправа «Склади казку з новим героєм» .................................................................................21
Обговорення «Які відбуваються зміни в житті тварин навесні?» ........................................22
Обговорення проблемної ситуації «Чи завжди тварини безпечні для людини?» ...............23
Завдання від вусатих і хвостатих ............................................................................................24
Рухливі ігри ................................................................................................................................25
Створення колажу «Улюблені тварини»..................................................................................26
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Мій домашній улюбленець/ Яку тваринку я
хотів би / хотіла б мати» ...........................................................................................................27

Чому треба берегти тварин? .................................................................................................28
Узагальнена таблиця ................................................................................................................28
Ранкова зустріч .........................................................................................................................29
Вправа “Займи позицію”............................................................................................................29
Вправа «Читання з передбаченням». Дискусія «Чи бувають шкідливі тварини? ...............30
Мовні вправи...............................................................................................................................31
Бесіда «Як поводитися в довкіллі навесні?»..........................................................................32
Обговорення віршів. Бесіда «Чому треба берегти тварин?».................................................32
Рефлексія ...................................................................................................................................33

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ.........................................................................................34


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

Модельна навчальна програма. Тиждень 28: "Світ рослин"


Двадцять восьмий тиждень: "Світ рослин"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: ......................................................................4
Завдання двадцять восьмого тижня:.........................................................................................4
Очікувані результати двадцять восьмого тижня: .....................................................................4

Чи є рослини живими?..............................................................................................................9
Узагальнена таблиця ...................................................................................................................9
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................11
Дидактична гра «Живе – неживе»..............................................................................................11
Визначення теми інтегрованого тижня. Вправа «Павутинка».................................................13
Дослідницька діяльність учнів «Як ростуть рослини» ............................................................13
Встановлення зв’язків між неживою природою і рослинами ..................................................15
Практична робота «Вирощуємо крес-салат» ...........................................................................17
Підведення підсумків. Вправа «Незакінчені речення»............................................................18

Що спільного між усіма рослинами? ..................................................................................19
Узагальнена таблиця ................................................................................................................19
Ранкова зустріч .........................................................................................................................21
Утворення цілісного зображення рослини шляхом розташування чисел в порядку
зростання ...................................................................................................................................21
Перегляд презентації про органи рослини та функції кожного з них ....................................22
Інсценізація казки «Хто із органів найголовніший?» ..............................................................23
Виготовлення аплікації «Рослина» ..........................................................................................25
Гра «Вилучи зайве» ..................................................................................................................25
Підведення підсумків заняття .................................................................................................26

Чому людина не може жити без рослин?..........................................................................27
Узагальнена таблиця ................................................................................................................27
Ранкова зустріч .........................................................................................................................28
Визначення проблеми дня через розгадування ребусів........................................................28
Бесіда про значення рослин в житті людини на основі перегляду відеоматеріалу.............29
Гра – фантазування «Що станеться, якщо....»........................................................................29
Вправа «Як і коли рослини можуть допомогти мені?»............................................................30
Розв’язування повсякденних проблем математичного змісту ..............................................31
Підведення підсумків. Інтерактивна вправа «Мікрофон».......................................................32

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ.........................................................................................33


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

24 березня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 27: "Навіщо їсти"


Двадцять сьомий тиждень: "Навіщо їсти"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .....................................................................4
Завдання двадцять сьомого тижня:..........................................................................................4
Очікувані результати двадцять сьомого тижня: ......................................................................4

Навіщо ми їмо? ..........................................................................................................................8
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................8
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................10
Групова робота «Що ми знаємо про їжу» ..................................................................................11
Мовні вправи.................................................................................................................................12
Складання ментальної карти «Навіщо мені їжа» ......................................................................13
Бесіда з учнями «Як їжа перетравлюється» ............................................................................14
Вправа «Читання з передбаченням» ........................................................................................15
Вправа «Обери їжу для сніданку/ обіду/ вечері».......................................................................16
Розв’язання повсякденних проблеми математичного змісту...................................................17
Рольова гра «У крамниці»............................................................................................................19
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Навіщо мені їсти?»............................................................19
 .
Як визначити корисну і шкідливу їжу?...................................................................................20
Узагальнена таблиця ...................................................................................................................20
Ранкова зустріч ............................................................................................................................22
Мовна вправи для визначення теми дня....................................................................................23
Обговорення «Що ми знаємо про їжу?».....................................................................................23
Міні-проект «Кольори мого здоров’я – вітаміни».......................................................................24
Вправа «Кіт у мішку»....................................................................................................................27
Експеримент із «солодкою» водичкою. У чому її шкода? .......................................................28
Перегляд мультфільму «Корисні підказки»................................................................................28
Лото «Улюблені страви»..............................................................................................................28
Слухання уривку казки М. Кірносової «Карамелькіно». Придумування кінцівки твору ........29
Обговорення життєвих ситуацій ................................................................................................31
Гра «Ланцюжок здорового харчування» ....................................................................................31
Рефлексія. «Щоденник вражень». Заповнення таблиці «Що дізнався...»..............................31

Як поводитися за столом під час споживання їжі? ...........................................................32
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................32
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................34
Обговорення столового етикету.................................................................................................34
Інсценізація «Столові прибори».................................................................................................35
Читання вірша «Пам’ятайте, любі діти!» (А. Свашенко). Обговорення правил
поведінки за столом....................................................................................................................35
Меню для кмітливців ..................................................................................................................36
Дослідження смаків ....................................................................................................................38
Бесіда за сюжетним малюнком «На кухні»...............................................................................39
Практична робота «Дитяче меню»............................................................................................39
Практична робота «Сервіруємо стіл».......................................................................................40
Підведення підсумків заняття. Інтерактивна вправа «Крісло автора»..................................40

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ...........................................................................................41


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

16 березня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 26: "Весняні свята. Великдень"


Двадцять шостий тиждень: "Весняні свята.
Великдень"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: ....................................................................4
Завдання двадцять шостого тижня: ........................................................................................4
Очікувані результати двадцять шостого тижня:......................................................................4

Як святкують прихід весни?..................................................................................................9
Узагальнена таблиця .................................................................................................................9
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................12
Розповідь з елементами бесіди про традицію зустрічати весну ..........................................14
Дидактична гра «Закликаємо пташок» ....................................................................................15
Ознайомлення із закличками.....................................................................................................17
Вправа «Знайди зайві слова»....................................................................................................18
Читання тексту «Весняні місяці» ..............................................................................................18
Математика від Квітня ...............................................................................................................18
Рухливі весняні ігри ....................................................................................................................22
Створення листівки «Привіт, Весно!»........................................................................................23
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Чому ми святкуємо прихід весни?»/ «За що я
люблю весну?» ............................................................................................................................24

Які традиції Великодня у моїй родині? ..............................................................................25
Узагальнена таблиця .................................................................................................................25
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................27
Бесіда «Які традиції святкування Великодня в моїй родині» ................................................27
Читання / слухання оповідання Г. Волошки «Івасева пасочка» .............................................29
Колективна робота «Створення Великоднього панно» .........................................................30
Рефлексія. «Щоденник вражень». «Які традиції святкування Великодня я хотів би/
хотіла б перейняти від родин своїх однокласників?» .............................................................30

Про що розповідає писанка?.................................................................................................31
Узагальнена таблиця .................................................................................................................31
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................33
Слухання вірша-загадки Леоніда Полтави «Великодні писанки» для визначення теми
дня ...............................................................................................................................................33
Бесіда за сюжетною картиною «Весняне свято» ...................................................................34
Дослідження писанок у малих групах .......................................................................................35
Розв’язання повсякденних проблем математичного змісту ..................................................41
Виготовлення писанки ...............................................................................................................44
Дослідження, яким розчином найкраще пофарбувати крашанку...........................................44
Великодні ігри з крашанками.....................................................................................................44
Пальчиковий театр «Писанка» .................................................................................................45
Рефлексія ....................................................................................................................................45

Що кладемо у великодній кошик? ......................................................................................46
Узагальнена таблиця .................................................................................................................46
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................47
Дослідження «Що кладемо у великодній кошик?»...................................................................48
Математика з великоднього кошика..........................................................................................50
Читання / слухання казки Лесі Храпливої «Великодня пригода» ...........................................52
Рефлексія .....................................................................................................................................54

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ...........................................................................................55


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

10 березня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 25: "Весна"

 

Двадцять п’ятий тиждень: "Весна"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .....................................................................4
Завдання двадцять п’ятого тижня:............................................................................................4
Очікувані результати двадцять п’ятого тижня: ........................................................................4

Як приходить весна? ...............................................................................................................9
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................9
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................11
Розгадування ребусів для визначення слова – назви теми інтегрованого тижня.................12
Читання оповідання «Як приходить весна» (За О. Буценем).................................................14
Екскурсія «Ознаки весни у природі».........................................................................................15
Перегляд мультфільму-пісеньки «Про весну»...........................................................................16
Підведення підсумків заняття ....................................................................................................16

Як прокидаються рослини?....................................................................................................17
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................17
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................19
Слухання вірша Олени Пчілки «Весна-чарівниця» для визначення проблеми дня .............19
Відтворення в різних видах діяльності знань про першоцвіти................................................20
З’ясування відомостей про те, які дерева прокидаються навесні..........................................22
Практична робота «Пророщуємо рослини»...............................................................................23
Підведення підсумків заняття. Вправа «Фантастичні гіпотези»..............................................23

Як пташки знаходять дорогу додому? .................................................................................24
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................24
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................26
Відгадування загадок, щоб пригадати назви перелітних птахів..............................................26
Читання оповідання «Шпаки прилетіли» (За В. Сухомлинським)...........................................27
Бесіда про лелек..........................................................................................................................28
Дидактична гра «Мандрівка птахів»...........................................................................................30
Підведення підсумків заняття. Вправа «Незакінчені речення» .............................................32

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ...........................................................................................33


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

2 березня 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 24: "Час / Як керувати часом?"

Двадцять червертий тиждень: "Час / Як керувати часом?"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: .....................................................................4
Завдання двадцять четвертого тижня: ....................................................................................4
Очікувані результати двадцять четвертого тижня: .................................................................4

Чим вимірюють час?................................................................................................................8
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................8
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................10
Розгадування ребуса для визначення слова – назви теми інтегрованого тижня..................11
Бесіда за сюжетною картиною «Підкорюємо час» для складання візуального
словничка теми ...........................................................................................................................12
Відтворення в різних видах діяльності знань про годинник як прилад для
вимірювання часу .......................................................................................................................14
Відтворення в різних видах діяльності знань про одиниці вимірювання часу .....................17
Підведення підсумків заняття ...................................................................................................20

Навіщо нам потрібно бути пунктуальними?.........................................................................22
Узагальнена таблиця ..................................................................................................................22
Ранкова зустріч ...........................................................................................................................24
З’ясування суб’єктного досвіду учнів з проблеми, що вивчається ........................................24
Гра «Що станеться, коли...».......................................................................................................25
Читання коміксу «Бути вчасно – це прекрасно» ......................................................................25
Розв’язання повсякденних проблеми математичного змісту з метою формування
пунктуальності..............................................................................................................................27
Підведення підсумків заняття ....................................................................................................27


Як керувати часом?..................................................................................................................28
Узагальнена таблиця .................................................................................................................28
Ранкова зустріч ..........................................................................................................................30
Слухання учнями казки з метою визначення проблеми дня...................................................31
Дидактична гра «Як усе встигати?»..........................................................................................32
Дидактична гра «Поглиначі часу» .............................................................................................34
Підведення підсумків заняття. Інтерактивна вправа «Крісло автора»..................................35

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ..........................................................................................36


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

23 лютого 2019 р.

Модельна навчальна програма. Тиждень 23: "Професії"


Двадцять третій тиждень: "Професії"


ЗМІСТ

Орієнтовні дослідницькі / проблемні запитання: ................................................................. 4
Завдання двадцять третього тижня: .................................................................................... 4
Очікувані результати двадцять третього тижня: ................................................................. 4

Які бувають професії? ........................................................................................................ 8
Узагальнена таблиця............................................................................................................... 8
Ранкова зустріч ...................................................................................................................... 10
Обговорення проблеми дня .................................................................................................. 11
Бесіда за малюнком «Улюблена професія» ........................................................................ 12
Читання/ слухання вірша Г. Джемула «Великий дім» .......................................................... 13
Дидактична гра «Пазли професій» (робота в парах)........................................................... 14
Математика у професіях......................................................................................................... 15
Рольова гра на відгадування професій, які гарантують нам безпеку................................. 17
Бесіда з патрульним поліцейським/ лікарем/ військовим/ пожежником про
особливості їхньої професії..................................................................................................... 19
Рефлексія. «Щоденник вражень» про професії, які зацікавили.......................................... 19

Ким працюють мої батьки?................................................................................................. 20
Узагальнена таблиця.............................................................................................................. 20
Ранкова зустріч ...................................................................................................................... 22
Бесіда про професії моїх батьків .......................................................................................... 23
Вправа «У татовій майстерні»............................................................................................... 24
Дискусія «Чи бувають професії тільки для чоловіків або тільки для жінок?»................... 25
«Крісло автора»...................................................................................................................... 26
Бесіда про те, як ідентифікувати представників різних професій.
Вправа «Збери батьків» ........................................................................................................ 26
Бесіда з батьками про особливості їхньої професії. / Екскурсія до піцерії/ пекарні/ на
виробництво ............................................................................................................................ 28
Складання листівки батькам. Заповнення лепбука ............................................................ 28
Рефлексія. «Щоденник вражень» про екскурсію/ зустріч із батьками .............................. 28

Ким стати? Яку професію обрати? ................................................................................... 29
Узагальнена таблиця............................................................................................................... 29
Ранкова зустріч ....................................................................................................................... 31
Обговорення проблеми «Ким стати? Яку професію обрати?». Робота в групах ............. 31
Вправа «У банку».................................................................................................................... 33
Інтерпретація поняття «професії минулого і майбутнього». Бесіда за текстом................ 34
Професія «міського» фермера. Визначення рослин, придатних для вирощування на
даху будівлі школи ................................................................................................................. 35
Читання/ слухання й обговорення вірша Сашка Дерманського «Ким бути?» .................. 36
Рефлексія. «Щоденник вражень».......................................................................................... 37

Додатки. МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ.......................................................................................38


(с) Проект «Реформування системи підготовки та професійного розвитку педагогів. Нова українська школа»
Фото з інтернету.

Матеріали для інших тижнів навчання можна переглянути тут.

17 лютого 2019 р.

День спонтанного прояву доброти


День спонтанного прояву доброти – одна з недавніх ініціатив міжнародних благодійних організацій. Відзначається по всьому світу він щороку 17 лютого.

Свято веде свою історію з США, але сьогодні вже має загальносвітове значення і святкується незалежно від громадянства, національності та релігійних переконань. Цього дня традиційно відбуваються благодійні заходи і марафони, в яких беруть участь відомі актори, громадські та політичні діячі.

В Україні це свято поки ще мало відоме, але з кожним роком все більше компаній організовує до цього дня різні благодійні заходи.

У деяких країнах 17 лютого незнайомим людям заведено дарувати квіти. Вважається, що це і є звичайний прояв уваги до інших людей. Після такого подарунку піднімається настрій і бажання зробити щось добре у відповідь. Це і є сенс свята – навчиться безкорисливо, без всякої вигоди робити добрі справи та отримувати від цього задоволення.

Якщо у вас немає грошей на букет квітів, ви можете написати на комп’ютері приємні слова з добрими побажаннями, потім роздрукувати їх і роздати перехожим. Будьте впевнені, що це дуже хороший і добрий вчинок, який підніме настрій вам і городянам. Можливо, комусь ви дійсно піднімете настрій, а для когось станете провісником. Так що сміливо дійте.

До свята можна підійти більш серйозно, спробувавши допомогти саме тим людям чи дітям, які дійсно потребують цього. Наприклад, зібрати гроші на ремонт дитячої кімнати відпочинку в реабілітаційному центрі. Допомога дітям – це кращий вчинок гідної людини, адже вони ще зовсім маленькі і дуже сильно потребують нашої дорослої допомоги і підтримки. Якщо у вашому будинку є непотрібні м’які іграшки та дитячий одяг, віддайте їх в дитячий будинок.

Відзначаючи День доброти разом зі своїми друзями, колегами або самостійно, спробуйте залишатися по-справжньому доброзичливою, привітною і милосердною людиною. Не відмовляйте в допомозі нікому, присвятіть цей день не собі, а іншим. Не важливо, хто це буде – безпритульні тварини або втомлені перехожі, люди без певного місця проживання або люди похилого віку, мешканці дитячих будинків або ваш знайомий.

Будьте добрі й уважні до інших, боріться з черствістю і байдужістю душі, а після закінчення 17 лютого постарайтеся не змінювати своїм принципам і добрим традиціям свята!

Людина щаслива тоді, коли вона віддає. Бути добрим – це доля сильних, а не слабкість, адже добрі вчинки допомагають стати справжньою людиною і зберегти в собі кращі якості характеру. Переконайтеся, як легко надавати підтримку людям, які поруч, дбати про своїх рідних, посміхатися незнайомим.

День спонтанного прояву доброти – це міжнародне свято, метою якого є зміцнення дружби між народами, а також відродження в серцях людей найкращих і позитивних якостей душі та характеру!

(с) Вголос
Фото з інтернету.