Основи здоров’я, 1
клас
Тема:Правила користування
громадським транспортом
Мета:
формування ключових
компетентностей:
вміння вчитися – навчати
школярів організовувати свою
навчальну діяльність,
відразу переключатись на нову роботу,
мати власну думку, обґрунтовувати її;
загальнокультурної – використовувати
набуті знання, уміння
під час виконання
соціальних ролей, вчити учнів зв’язно
висловлюватись;
соціальної – сприяти
набуттю навичок правомірної поведінки,
розвивати у школярів здатність адекватно
оцінювати свою
поведінку;
здоров’язбережувальної –
працювати над удосконаленням
соціальної та духовної
складової здоров’я;
інформаційно-комунікативної
– навчати
учнів аналізувати й
відстоювати потрібну
інформацію, переносити набутий
життєвий досвід у нову ситуацію;
формування предметних
компетентностей: ознайомити учнів
із видами громадського
транспорту, допомогти їм засвоїти
правила поведінки і користування громадським
транспортом,
посадки і підготовки до виходу; розвивати спостережливість,
самостійність; виховувати культуру поведінки у громадському
транспорті.
Обладнання: предметні
малюнки, загадки, картки, зошити з друкованою
основою, комп’ютер,
презентація, тестові завдання.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І.
Організаційний момент
II. Актуалізація
опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1. Робота над
загадками
- Дім по вулиці повзе, на роботу всіх везе.
Не на курячих ногах, у гумових чобітках. (Автобус)
- Маленькі будиночки містом біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Трамвай)
- Має він салон місткий, комфортабельний, зручний.
За маршрутом він іде, струм від дроту він бере. (Тролейбус)
- Під землею справжнє диво – все там чисто і красиво,
А в тунелях залізниця: поїзд хутко скрізь домчиться. (Метро)
2. Бесіда
— Яку загальну назву можна добрати до цих відгадок?
— Які види транспорту вам відомі? (Залізничний,
морський, річковий, повітряний, автомобільний. Усі автомобілі можна поділити
на вантажні, пасажирські та спеціальні.)
— Які види транспорту були в давнину? (Презентація)
III. Повідомлення
теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про види громадського
транспорту, вивчите правила поведінки і користування громадським транспортом.
IV. Вивчення нового
матеріалу
1. Вправа «Гронування» - Громадський
транспорт
— Які види громадського транспорту вам відомі?
(Картки: метро, автобус, тролейбус, трамвай, таксі,
мікроавтобус, пасажирський літак, теплохід, пасажирський поїзд).
2. Робота з
підручником, ст. 96, бесіда за малюнками.
3. Робота в зошитах з
друкованою основою, ст. 50.
- Позначте, якими видами транспорту користуються мешканці
твоєї місцевості.
- Як називаються люди, які користуються транспортом? (Пасажири)
- Вам усім, напевно, доводилося бути пасажирами? Де потрібно
чекати на транспорт?
- Читання вірша Лесі Вознюк «На зупинці» (підр. ст. 97)
— Для того щоб багато людей одночасно швидко і без штовхання
могли зайти і вийти з громадського транспорту, розроблено правила.
5. Робота в групах :
Складання правил безпечної поведінки пасажирів:
І гр. – на зупинці:
- очікувати автобус, трамвай, тролейбус необхідно на
зупинках;
- не можна виходити на проїжджу частину вулиці;
- не можна гратися і бігати на зупинці, слід
поводитися спокійно;
- необхідно дбайливо ставитися до обладнання зупинки.
ІІ гр. – в салоні
транспорту:
- у транспорті треба сидіти або стояти (якщо
дозволено) у призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інші
пристосування;
- під час пересування в транспорті, обладнаному
ременями безпеки, треба бути пристебнутим.
- не галасувати, не смітити в салоні.
6. Вивчення правил
поведінки
Яких правил поведінки в транспорті ви дотримуєтеся?
Доповніть речення:
• Не шуміти, не штовхатись, чемно й лагідно триматись.
• Без квиточка, знає кожен, їхать в транспорті не
можна.
• Старшим людям, як годиться, треба місцем поступиться.
• Хочеш вийти — не штовхайся, потихеньку просувайся.
• Як зійшов — шукати слід пішохідний перехід.
7. Ознайомлення зі
знаками, що позначають місце зупинки транспорту
— Пасажирського транспорту слід очікувати на тротуарі або на
спеціально обладнаній зупинці. На зупинці не бігати, не галасувати, не штовхати
людей. Не вибігати на проїжджу частину.
Робота в зошитах з
друкованою основою, ст. 51
— Розгляньте знаки. Що вони означають?
Розфарбуйте знаки зупинки міського транспорту
1) Місце зупинки автобуса.
2) Місце зупинки тролейбуса.
3) Місце зупинки трамвая.
4) Місце зупинки таксі.
8. Робота в групах:
І гр. – правила
посадки:
- спочатку необхідно пропустити пасажирів, які
виходять з транспорту, а потім уже заходити;
- заходити спокійно, не штовхаючись, за чергою, через
задні двері;
- пропустити вперед людей похилого віку, пасажирів з
маленькими дітьми, інвалідів.
ІІ гр. – правила
висадки:
- не можна самовільно відкривати двері;
- виходити обережно, не штовхаючись, за чергою, через
передні двері;
- після виходу з трамвая слід
швидше залишити проїжджу частину дороги.
9. Правила переходу
вулиці після висадки з транспорту:
- Автобус і тролейбус завжди обходь ззаду, а трамвай -
спереду, щоб бачити зустрічні рейки. Ще краще - почекай, доки транспорт
від'їде, і ти зможеш спокійно оглядітися.
- Після висадки з автобуса або тролейбуса необхідно
дійти до пішохідного переходу або перехрестя і тільки там перейти дорогу.
- Якщо ж переходу або перехрестя поблизу немає,
то слід дочекатися, поки від'їде автобус або тролейбус і, переконавшись, що
проїжджа частина вільна, можна перейти дорогу.
Гра «Добери малюнок»
Обходити ззаду – автобус, троллейбус (мал.).
Обходити спереду – трамвай (мал.).
V. Узагальнення
й систематизація отриманих знань
1. Робота над
прислів'ям:
Під теплого слова і лід розмерзає.
2. Технологія
«Річечка»
- Сів в автобус – не забудь:
Пасажиром чемним будь!
3. Опрацювання вірша
Г.Бойка «У громадському транспорті»
(Підручник, ст. 98)
4. Гра «Третій
зайвий» (малюнки):
- Автобус, самоскид, трамвай.
- Трамвай, швидка допомога, метро.
- Теплохід, міжміський автобус, пасажирський літак.
5. Тестові завдання
(картки)
6. Гра
"Заборонено — дозволено".
І проспекти, і бульвари — всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару лиш по правій стороні!
Пустувати тут, де люди, — ... (заборонено).
Стань взірцевим пішоходом! Це — ... (дозволено).
Як заходиш до трамвая, краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає, стій спокійно чи сиди.
їхать "зайцем" — знають всі — це — ... (заборонено).
А бабусі дати місце — це — ... (дозволено).
Якщо ти гуляєш десь там, бігаючи, не забудь:
Переходиш перехрестя — особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло, — ... (заборонено).
На зелене навіть дітям йти ... (дозволено).
7. Презентація
«Корисні поради»
VI. Підсумок уроку
1.
Продовж речення:
- Людей, які їдуть у транспорті, називають … .
- Сідати у транспортний засіб пасажир повинен на … .
- Коли заходиш у транспорт чи виходиш з нього, не … .
- Не забувай поступатися місцем … .
- В автобусі, трамваї, тролейбусі заходь через … двері,
а виходь через … двері.
2. Технологія
«Мікрофон»
— Якими видами громадського транспорту ви користуєтеся?
— Як правильно входити і виходити з транспорту?
— Як слід поводитися під час посадки?
— Кому потрібно допомагати під час посадки?
— Кого необхідно пропускати вперед під час посадки?
— Де слід очікувати пасажирського транспорту?
Немає коментарів:
Дописати коментар