30 жовтня 2013 р.

План роботи методичного об’єднання учителів початкових класів

План роботи методичного об’єднання 
учителів початкових класів
на 2013 - 2014 н.р.
з проблемного питання:
 «Використання активних методів  навчання, спрямованих на розвиток критичного мислення молодших школярів»

Зміст

1. Вступ. Аналіз діяльності методоб’єднання.
Завдання вчителів початкових класів  на навчальний рік.

2. Діагностичні картки.

3. Загальні відомості про членів методичного об’єднання.

4. Заходи з підвищення фахового і методичного рівня педагогів.

5. Впровадження перспективного педагогічного досвіду

6. Фахова і методична література.

7. Графік і тематика засідань методичного об’єднання.

8. Моніторинг якості навчання.

9. Графік проведення відкритих уроків, взаємовідвідування.

10. Організація позакласної роботи.

11. Основні навчально - методичні документи.

12. Заходи щодо зміцнення навчально-матеріальної бази.

13. Рішення засідань методоб’єднання.

14. Матеріали засідань.



28 жовтня 2013 р.

Методичні рекомендації щодо роботи за новим «Букварем» авторів Захарійчук М. Д., Науменко В. О.


Частина українських першокласників навчаються за «Букварем» авторів Захарійчук М. Д., Науменко В. 0., створеним відповідно до програми 2012 року. Згаданий підручник входить до навчально-методичного комплекту, який призначений для реалізації завдань програми з навчання читання, письма, слухання-розуміння, говоріння й літературного розвитку першокласників. Буквар, а також зошити з друкованою основою з письма та розвитку зв’язного мовлення (авт. Захарійчук М. Д.) забезпечують навчально-виховний процес у добукварний і букварний періоди. Післябукварний період забезпечується «Читанкою» та зошитом до читанки (авт. Науменко В. О.), «Українською мовою» (авт.Захарійчук М. Д). До «Букваря” розроблені демонстраційні таблиці, які доповнюють зміст букваря. Окрім цього, автори пропонують «Книгу для вчителя: методика роботи за новим Букварем», яка складається з двох частин: частина перша вміщує теоретичні аспекти навчання грамоти, частина друга-орієнтовний зміст уроків навчання грамоти, роботи з дитячою книгою і розвитку зв’язного мовлення.
Здійснимо короткий аналіз структури Букваря та розкриємо новизну навчального змісту.

Завантажити повністю

            Методичні матеріали подані відповідно до рекомендацій авторів "Букваря".

26 жовтня 2013 р.

Урок. Правила користування громадським транспортом


Основи здоровя, 1 клас

 Тема:Правила користування громадським транспортом

  Мета:   формування ключових компетентностей:
                 вміння вчитися – навчати школярів організовувати свою 
                 навчальну діяльність, відразу переключатись на нову роботу, 
                 мати власну думку, обґрунтовувати її;
                 загальнокультурної – використовувати набуті знання, уміння
                 під час виконання соціальних ролей, вчити учнів звязно 
                 висловлюватись;
                 соціальної – сприяти набуттю навичок правомірної поведінки,
                 розвивати у школярів здатність адекватно оцінювати свою 
                 поведінку;
                 здоров’язбережувальної – працювати над удосконаленням 
                 соціальної та духовної складової здоровя;
                 інформаційно-комунікативної – навчати учнів аналізувати й 
                 відстоювати потрібну інформацію, переносити набутий 
                 життєвий досвід у нову ситуацію;
                  формування предметних компетентностей: ознайомити учнів 
                  із видами громадського транспорту, допомогти їм засвоїти 
                  правила поведінки і користування громадським транспортом, 
                  посадки і підготовки до виходу; розвивати спостережливість, 
                  самостійність; виховувати культуру поведінки у громадському 
                  транспорті.
   Обладнання: предметні малюнки, загадки, картки, зошити з друкованою 
                           основою, компютер, презентація, тестові завдання.
   Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу


Хід уроку
І.    Організаційний момент
II.  Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
1.  Робота над загадками
- Дім по вулиці повзе, на роботу всіх везе.
Не на курячих ногах, у гумових чобітках. (Автобус)
- Маленькі будиночки містом біжать,
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Трамвай)
- Має він салон місткий, комфортабельний, зручний.
За маршрутом він іде, струм від дроту він бере. (Тролейбус)
- Під землею справжнє диво – все там чисто і красиво,
А в тунелях залізниця: поїзд хутко скрізь домчиться. (Метро)
2. Бесіда
— Яку загальну назву можна добрати до цих відгадок?
—   Які види транспорту вам відомі? (Залізничний, морський, річковий, повітряний, автомобільний. Усі автомобілі можна поді­лити на вантажні, пасажирські та спеціальні.)
—   Які види транспорту були в давнину? (Презентація)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про види громадського транс­порту, вивчите правила поведінки і користування громадським транспортом.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа «Гронування»  -  Громадський транспорт
— Які види громадського транспорту вам відомі?
 (Картки: метро, ав­тобус, тролейбус, трамвай, таксі, мікроавтобус, пасажирський літак, теплохід, пасажирський поїзд).
2. Робота з підручником, ст. 96, бесіда за малюнками.
3. Робота в зошитах з друкованою основою, ст. 50.
- Позначте, якими видами транспорту користуються мешканці твоєї місцевості.

Виховна система


Ти людиною народився, 
але Людиною повинен стати


      Основою  сучасного виховного процесу є людина як найвища цінність. Виховання, за визначенням Е.Фромма, - це допомога дитині в розвитку її потенційних можливостей.  Мета виховної системи – формувати духовність високих моральних якостей дитини, емоційно-чуттєву сферу особистості, відчуття єдності з природою, суспільством. Система допоможе учневі зрозуміти себе, розібратися в навколишньому світі і тим самим зробити перший крок до самовдосконалення.

      Робота містить опис виховної системи початкових класів та розробки виховних заходів.
      Даний досвід може бути використаний для планування виховної роботи в початкових класах.

Зміст

І. Вступ 
ІІ. Психолого – педагогічні особливості вихованців 
ІІІ. Педагогічні ідеї  
ІV. Перелік методик для вивчення учнівського колективу  
V. Модель виховної системи 
ІV. Етапи життєдіяльності учнівського колективу  
VІІ. Рейтинг вихованості учнів  
VІІІ. Модель випускника початкової  школи  
VІІІ. Додатки (Сценарії виховних заходів)

17 жовтня 2013 р.

Урок добра


Урок добра

Година спілкування



Тема: Людина в цьому світі повинна добро творити



Мета: вчити дітей розрізняти добро і зло, давати їм моральну оцінку;
          уточнити й поглибити уявлення учнів про чуйність та уважність 
          до людей; розвивати позитивні якості характеру; викликати
          бажання бути добрим, чуйним, щирим, турботливим до людей, 
          до природи.

Обладнання: плакат-вислів, ситуативні малюнки, прислівя, маленькі
          сердечка, скринька, іграшки.

Хід заняття

1. Гра «Стежина добрих слів»

Діти стають у коло і по черзі «передають» один одному ласкаве слово.

2. Учитель: Сказавши один одному ласкаве слово, побажавши добра, ми разом з вами полинемо у прекрасний світ. У нас сьогодні незвичайна година спілкування «Людина в цьому світі повинна добро творити». Нехай вона усім принесе задоволення.

                    Людина починається з добра,

                    Із ласки і великої любові,

                    Із батьківської хати і добра,

                    З поваги, що звучить у кожнім слові.

3. Дидактична гра «Що в тобі хорошого?»

(Кілька учнів називають свої кращі риси, якими вони «зігрівають» людей.)

Учитель:  Підсумовуючи сказане вами, я хочу згадати гарні слова, які сказала Мати Тереза: «І все ж таки віддай світу все найкраще, що в тобі є.»

16 жовтня 2013 р.

Учитель – вихователь носіїв Світла і радості

Щоб дати учням іскринку знань,
вчителю потрібно ввібрати ціле море світла.

В.О.Сухомлинський


Хто людям добро бажає, той і собі має, - говорить народна мудрість.
За останні роки у початковій школі все виразніше утверджується особистісно орієнтований підхід до виховання і розвитку учнів як вияв практичного втілення гуманної педагогіки. У центрі зусиль вчителів – інтереси школярів. На уроках головними дійовими особами є діти.  Керуючись настановами Ш. Амонашвілі, памятаємо: «Треба, щоб вони, діти і урок, любили один одного, ішли назустріч одне одному». Особистісно-орієнтовані уроки – це витвір мистецтва гуманної педагогіки, цінний перспективний досвід педагогічної науки, який дає простір для творчості вчителя й учня, втілення різноманітних форм, методів навчання, потужних прийомів активізації пізнавальної діяльності учнів.
Творчість є стрижнем гуманізації, причому творить не тільки учень, а й учитель.
І хороший вчитель не той, хто краще за всіх вчить, а той, хто краще все вчить.
Досягнення мети уроку, побудованого на принципах гуманно-особистісного мислення передбачає поєднання доброзичливої атмосфери міжособистісного спілкування на уроці з широким застосуванням методів і прийомів, що прямо впливають на мотиваційний компонент уроку.


15 жовтня 2013 р.

Шляхи формування компетентності «Вчити вчитися»

Учитель – це людина, яка вирощує дві

думки там, де раніше росла одна.

Е. Хаббард


   Навчання – основна форма розвитку пізнавальної активності молодших школярів. З одного боку, під час навчального процесу школярі здобувають нові знання, які розширюють їхній світогляд, а з другого боку – у процесі активної пізнавальної діяльності розвиваються навчальні можливості учня, завдяки яким він може самостійно і творчо не лише використовувати запас знань, а й шукати нові, задовольняючи свої потреби в пізнанні. Дитині має бути зрозумілою мета завдання. І тоді вона зможе з інтересом виконувати дуже багато нецікавої, але потрібної роботи. Тому важливим етапом кожного уроку є мотивація навчальної діяльності учнів.

   Чим молодший шкільний вік, тим цікавіші слід давати завдання. Найцікавішим є те, що максимально розвиває самостійність дитини, збуджує її думку. Викладання повинно бути захоплюючим – таким є один із принципів методики сучасного уроку. Кожне заняття повинно мати пізнавальний характер і водночас захоплювати як своїм змістом, так і способом викладання. [5,с. 9]

    Ефективними є нестандартні уроки. Часто на практиці застосовую:

-  інтегровані (міжпредметні) уроки;

-  уроки - дослідження (урок-панорама ідей, урок – пошук, урок – самопізнання);

-  уроки – звіти (урок-аукціон, урок - інтерв’ю, урок-ерудит, урок-презентація);

-  уроки – мандрівки (урок-екскурсія, урок-подорож, урок-марафон);

- уроки – дискусії (урок-діалог, урок запитань і відповідей, урок-телеміст, урок – прес-конференція).