26 квітня 2014 р.

Проектна діяльність учнів з реалізації курсу «Уроки для стійкого розвитку. Моя щаслива планета»

Тема проекту: Вода - дорогоцінний дар планети

І етап: Організація проекту
Проблема: Забруднення і надмірне використання водних ресурсів.
Мета: вчити проектувати власну діяльність щодо популяризації ідеї
          раціонального використання водних ресурсів і презентувати її
          результати; формувати екологічну компетентність учнів; вчити
          розуміти цінність води для життя; ознайомити з ресурсозбереженням
          рідного краю;
          виховувати розуміння значимості шанобливого ставлення до води.
Вид проекту: дослідницько-пошуковий, творчий.
За формою проведення: урок.
За предметною галуззю: міжпредметний.
За тривалістю: короткотривалий.
За змістовим аспектом: екологічний
За кількістю учасників: груповий.
За характером контактів: серед дітей одного віку.

За характером координації: з безпосередньою координацією.

5 квітня 2014 р.

Сучасні педагогічні технології

Випереджальне навчання орієнтоване на успішне навчання всіх учнів, дає їм можливість набути нави­чки, необхідні для спілкування та співпраці.
Основні принципи
Успіх — основна умова розвитку учня; комфорт­ність навчання; попередження помилок, а не робо­та над ними. Диференціація (відповідні завдання для кожного); послідовність, системність подачі змісту на­вчального матеріалу; індивідуалізація навчання.
Випереджальне введення деяких складних питань програми (перспективна підготовка); коментоване управління, використання опорних схем, наступність навчання.
Комп'ютерні (інформаційні) технології навчан­ня спрямовані на формування навичок роботи з ін­формацією, дослідницьких умінь, уміння приймати оптимальне рішення, цілісне інформаційне забезпе­чення.
Основні принципи
Оптимальне поєднання індивідуальної й групової роботи; підтримання психологічного комфорту; прин­ципи адаптивності, управління.
Використання на всіх етапах процесу навчання; формалізована модель змісту, статистична, текстова, графічна, ілюстративна інформація; надання індиві­дуальної допомоги учням.
Проблемне навчання — така організація процесу навчання, в основі якої лежить стимулювання викла­дачем самостійної пошукової діяльності школярів із розв'язання навчальних проблем і в ході якої форму­ються нові знання, уміння, навички та розвиваються здібності, активність, зацікавленість, ерудиція, творче мислення та інші особистісно значимі якості.
Технологія програмованого навчання — навчання на основі науково розробленої програми, яке враховує індивідуальні особливості учнів.
Управління засвоєнням навчального матеріалу за допомогою машин; навчальний матеріал — сукупність невеликих блоків інформації.
Покрокове розкриття і вивчення навчального ма­теріалу, використання спеціальних технічних засобів, забезпечення зворотного зв'язку.

3 квітня 2014 р.

Авторитет учителя

Авторитет учителя є одним із наріжних каменів педагогічної діяльності. Звісно, авторитет потрібно за­воювати, і робити це слід від першого дня перебування в освітньому закладі.


Здобуваємо авторитет
Сутність, специфічні особливості й функції влас­ного педагогічного авторитету обумовлені тим, що багато дитячих очей як рентгеном наскрізь просвічу­ють і виявляють моральний стан особистості педаго­га. У сучасного вчителя-вихователя немає іншого мо­рального вибору, крім чистоти, щирості, відкритості й прямоти. Інакше вчитель неминуче втрачає свій вплив на дітей і право бути їхнім вихователем. Суть педагогічного авторитету полягає в постійному роз­витку педагогом у собі цивільної, творчої, людської особистості, справжньої духовності та інтелігентнос­ті. Дитина авансує педагогові свої повагу, довіру, при­хильність, зважаючи на природне припущення про ви­сокі якості його особистості.
Справжній авторитет не можна отримати та уза­конити «зверху», його можна тільки заслужити чесною й завзятою працею. Існує думка, що посада вчителя сама по собі забезпечує йому авторитет серед учнів, проте це не так. У наш складний час посадовий авторитет повністю замінений авторитетом особистісним.
Через це розрізняють авторитет ролі, тобто авто­ритет влади, і владу авторитету. Якщо перший даєть­ся посадою вчителя, то другий є результатом тривалих взаємин. Авторитет посади не є надійним, він швид­коплинний, якщо не підкріплюється владою особис­тості, добровільним визнанням школярами професіоналізму вчителя.
Кожний педагог намагається завоювати авторитет. Не бажаючи працювати над собою, окремі педагоги роблять це помилковим шляхом, що призводить до завоювання помилкового авторитету.
На жаль, не існує певних правил та вказівок для завоювання авторитету, проте ми можемо навести кілька рекомендацій для подолання цього складного шляху.


* Фото - з інтернету.