24 серпня 2018 р.

Професійний стандарт «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти»


Міністерство соціальної політики України опублікувало наказ № 1143 від 10.08.2018 року «Про затвердження професійного стандарту «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти».

Документ містить загальні відомості професійного стандарту, зокрема перелік документів, що підтверджують професійну кваліфікацію; навчання та професійний розвиток, нормативно-правову базу, перелік трудових функцій та їх опис; дані щодо розроблення та затвердження професійного стандарту.

"Затвердження професійного станадрату дозволить об'єктивно оцінювати діяльність учителів початкових класів під час чергової атестації та розробити механізм сертифікації цієї категорії педагогічних працівників. Окрім того, цей документ спрощує підготовку посадових інструкцій педагогів. Наказ Мінсоцполітики має бути першою ластівкою у підготовці інших професійних стандартів", - прокоментувала появу норматвино-правового акта аналітик АМУ Людмила Мозгова.


(с) Міністерство соціальної політики
Фото з інтернету.

З Днем Незалежності України!


17 серпня 2018 р.

Перший урок-подорож з елементами STEM «Я люблю свою країну» (1 клас)


Тема: Я люблю свою країну

Мета: Створити святковий мікроклімат в класі для знайомства дітей; формувати поняття учнів про Батьківщину як спільний дім українського народу, сформувати уявлення учнів про школу як країну знань, розширити кругозір учнів про рідну Україну, про народну символіку та державні символи, викликати інтерес до пізнання своєї Батьківщини, її просторів, розвивати почуття патріотизму, заохочувати творити добро, здобувати знання, щоб бути гідним учнем своєї школи і громадянином своєї держави.

Обладнання. Карта України, Державний Герб, Прапор, Гімн України, презентація «Україна – моя Батьківщина», віночок із різнокольорових паперових квітів, хмаринки, сонечко, зірочки, сердечка, промінчики.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-подорож з елементами STEM

Девіз уроку: «Ми всі – одна сім’я, єдина ми родина. Мільйони різних «я», а разом – Україна».

Хід уроку

І. Привітання

Ранок розпочавсь цікаво,
Світить сонечко ласкаво,
В календарик заглядає
І від посмішки аж сяє.
Знає сонце гомінливе –
День сьогодні особливий!
Любі, мої милі діти.
Ви сьогодні вже учні у нас.
Будемо вчитись, дружити, радіти
Й називатися 1 клас.
Я сьогодні всіх щиро вітаю
В нашій школі, у дружній сім’ї.
І міцного здоров’я бажаю,
Й щастя-радості, любі мої.
Руку мамину ви відпустили
І пішли всі за мною в клас.
Мами з татами теж зрозуміли,
Що тепер ви великі у нас.

ІІ. Галявина знайомств

Вчитель: Дорогі діти! Сьогодні ви стали учнями, розпочалося ваше шкільне життя. Я вітаю вас із першим навчальним днем, із першим шкільним святом, із першим уроком. Сьогодні ви із звичайних хлопчиків і дівчаток перетворилися на учнів, школярів. Подивіться, шановні батьки, які в нас гарні діти: чепурні, веселі, жваві, непосидючі, розумні, кмітливі! А батьки? Я впевнена: кращих батьків просто не існує. Мені дуже приємно, що всі ми разом зібралися в одному класі.
Сьогоднішній урок у нас незвичайний. Сьогодні у нас урок-подорож. Хто мені скаже, що ж таке подорож?
Сьогодні ми разом із вами та вашими батьками вирушимо у Країну Знань, де на нас чекає багато цікавих пригод.
Але мандрувати ми будемо на ракеті, яку ми зараз з вами побудуємо за допомогою конструктора LEGO. (Вчитель викликає до себе трьох учнів і будує з ними ракету).

Вчитель: Ракету ми побудували, тож для відправлення в подорож зберемося всі на зупинці «Галявина знайомств».
Подивіться навколо, як багато учнів у класі. Можливо, ви ще не всі один одного знаєте, не з усіма знайомі. Звичайно, у кожного своє ім'я, і відразу буває важко запам'ятати, кого як звуть. Але ж складно розмовляти з людиною, якщо не знаєш його імені. А ми разом вчитимемося, і тому потрібно знати всіх учнів свого класу.
- Давайте знайомитися. Я ваша вчителька. Мене звати Оксана Леонідівна. А тепер дізнаємося, як звати кожного з вас. Коли я скажу: "Три-чотири"! - кожен по команді вигукне своє ім'я. Ну-мо, спробуємо! (Діти вигукують своє ім'я)
- Ой-ой-ой!. Начебто голосно кричали, а я жодного імені не розчула! А ви всі імена розчули?
- Давайте спробуємо по-іншому.
Подивіться на дошку. Бачите лісову галявину, але на ній немає квітів. Давайте виростимо на нашій дошці велику квіткову галявину. У вас в кожного на парті лежить квітка, на якій написане ваше ім’я. Зробимо так: я викликатиму до дошки декілька учнів, ви вийдете сюди і прикріпите квіти на галявину. Вам потрібно слухати уважно: чи не вас я назву. Я прошу вийти до дошки усіх, кого звуть… . (і так далі, потрібно 21 магнітик).



Фото з інтернету.

Конспект Першого уроку “Україна – наша Батьківщина” (3 клас)



Мета: поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів, увагу, мислення, уміння працювати з картою; виховувати любов до України, повагу до її минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.

Обладнання: карта України, вислови про Україну, державні символи України, таблиця «Народні символи та обереги», фотоколаж «Це наше, і це моє», пазли «Батьківщина – це…», відеопрезентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Добрий день, мої любі діти!
Ви підросли й змужніли у нас. Будемо вчитись, дружити, радіти Й називатися вже 3 клас.
Я сьогодні вас щиро вітаю
В нашій школі, у дружній сім‘ї 
І міцного здоров‘я бажаю
Щастя й радості, любі мої.

Діти, поверніться один до одного й усміхніться, а тепер візьміть свої усмішки в долоньки та подаруйте їх своїм товаришам. Отже, з усмішками, гарним настроєм ми розпочинаємо сьогоднішній урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Очікування.
Давайте дамо рекламу уроку.

Урок буде: Ми будемо:
цікавим, добрим, продуктивним,
повчальним, творчим, чарівним.
творчі, дисципліновані, уважні,
зібрані, активні, працьовиті.

2. Інтерактивна вправа «Вузлик». Розсипались «слова-камінчики». Складіть девіз уроку із розсипаних слів: навчати, Добре, знати. хто, хоче, все, того (Добре того навчати, хто хоче все знати.)
А ви хочете все знати?
Я рада, що в мене так багато розумників, які хочуть все знати.
Сьогодні у нас незвичайний урок, Сьогодні ми зробимо ще один крок,

В країну прекрасну, в країну чудову, Що нас так чекає й збагачує мову.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

1. Інтерактивна вправа «Дешифрувальник» (7461451 Україна).

2. Інтерактивна вправа «Додай словечко»:
У – уславлена, урожайна;
К – квітуча, калинова, колискова;
Р – рідна, радісна, родинна;
А – активна;
І – ініціативна;
Н – наймиліша, найрідніша, незалежна;
А – артистична.

3. Робота з анаграмою: т ь к і в Б а н а щ и (Батьківщина). Діти, а що таке Батьківщина?
(Діти складають пазли із написом: «Батьківщина – це...». Лунає пісня
Тіни Кароль «Україна – це ми» з презентацією.)

4. Перевірка завдання.
Учні. Моя Батьківщина – це край неозорий, Мамина пісня, і стежка до школи.
Ласкаве проміння, що кидає сонце, Калина квітуча якраз під віконцем. Ліси і поля, річки і моря,
Це все – Україна квітуча моя. Тут батько і мати мене колихали, І кращого краю я в світі не знаю!
Як називається наша Батьківщина? (Україна).

Тема сьогоднішнього уроку «Україна – наша Батьківщина»


Фото з інтернету.

8 серпня 2018 р.

Методичні рекомендації щодо викладання в початковій школі у 2018/2019 навчальному році

Додаток
до листа Міністерства
освіти і науки України
від 03.07.2018 р. № 1/9-415

Організація освітньої діяльності в 1-4-х класах закладів загальної середньої освіти у 2018/2019 навчальному році здійснюється відповідно до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Указу Президента України від 13.10.2015 № 580/2015 «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Концепції Нової української школи, Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018 (у 1 класах), Державного стандарту загальної початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 462 від 20.04.2011 (у 2-4-х класах).

Визначені Концепцією Нової української школи пріоритети реформування загальної середньої освіти знаходять своє відображення в Державному стандарті початкової освіти (2018). Звертаємо увагу на те, що Державний стандарт застосовується з 1 вересня 2018 р. для учнів, які навчаються за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти (для учнів 1-х класів). У 2-4-х класах реалізується Державний стандарт початкової загальної освіти (2011). Виконання вимог зазначених державних стандартів є обов’язковим для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.

Державним стандартом початкової освіти (2018) визначено, що початкова освіта має два цикли навчання (1 – 2 і 3 – 4 класи), що враховують вікові особливості розвитку та потреби дітей і дають можливість забезпечити подолання розбіжностей у досягненнях, зумовлених готовністю до здобуття освіти. Зміст освіти в документі представлено в дев’яти освітніх галузях: мовно-літературній, математичній, природничій, технологічній, інформатичній, соціальній і здоров’язбережувальній, фізкультурній, громадянській та історичній, мистецькій. Кожна галузь описана через загальні результати навчання та обов’язкові результати навчання здобувачів освіти. Загальні результати навчання представлені описом складників ключових і предметних компетентностей, якими має володіти випускник закладів середньої освіти ІІІ ступеня, та окреслюють кінцевий результат для побудови освітньої траєкторії здобувачів загальної середньої освіти. Обов’язкові результати навчання показують, які складники ключових і предметних компетентностей мають бути сформованими у здобувачів освіти на кінець кожного циклу навчання.