19 грудня 2013 р.

Моя щаслива планета (Уроки для стійкого розвитку)

  4 клас

Тема 4
Піклування про рослин

Зустріч перша
Тема: Значення рослин в житті людини.
      Мета: ознайомити учнів із цінністю рослин для життя на планеті; пояснити проблеми зменшення рослинності на планеті, їх причини та наслідки; розвивати спостережливість; виховувати бажання берегти і примножуватирослинний світ.


Зустріч друга

      Тема: Як стати справжнім другом рослин.

      Мета: дослідити власні звички і ставлення до рослин; визначити дії для збереження і примноження рослин; мотивувати себе й інших на свідомий вибір життєвого стилю і зміни поведінки; розвивати спостережливість; виховувати любов, бережливе ставлення до рослин.

Зустріч третя

       Тема: Екскурсія. Ідемо до парку

       Мета: вивчення стану зелених насаджень у селі (місті), розширення і поглиблення  чуттєвого пізнання проблеми; провести спостереження за рослинами та зафіксувати його результати; розвивати спостережливість; виховувати бажання охороняти рослини.

Зустріч четверта

       Тема: Врятуємо зелені легені планети.

       Мета: розширення і поглиблення логічного пізнання проблеми, соціального досвіду популяризації ідей; узагальнення, формування і оприлюднення результатів діяльності; розвивати спостережливість, трудолюбивість; виховувати бажання берегти і примножувати рослини на планеті.


12 грудня 2013 р.

Пам’ятки для батьків першокласника


ЩОДЕННІ ПОРАДИ БАТЬКАМ

Готуємо руку до письма
Незабаром ваша дитина піде до школи. Ви, звісно, турбуєте­ся, чи устигне вона навчитися читати, писати і лічити. Але на неї очікують не тільки ці труднощі. Першокласникам доводить­ся виконувати багато вправ строго за зразком, що задає вчитель або рекомендують прописи. Виконання таких вправ можливе лише за умови добре розвинутих зорово-просторової пам'яті та довільної уваги.
Запропонуйте зошит у клітинку — і нехай дитина креслить, малює, пише по клітинках. Хай щастить!

Учимося читати. Навчання без примусу
Навчайте дітей грамоти у вільній, невимушеній, доброзичливій обстановці. Скористайтеся  порадами.
  Підготуйте і розвісьте в кімнаті картки, на яких голосними (червоного кольору) і приголосними (чорного кольору) написані сло­ва, предмети, імена, назви іграшок. Прикріпіть їх — і нехай дитина читає. Змінюйте картки 1—2 рази на місяць.
  Гра «Слідопит». Запропонуйте дитині короткі й незвичайні за змістом записочки: «Заглянь під ліжко», «Перевір праву ки­шеню сукні». Дитина самостійно виконує завдання і знаходить сюрпризи — книжку, іграшку — і так за ланцюжком до іграш­ки або книжки ще одна записка, що дитина захоче прочитати. Наприкінці гри — рукостискання, заохочення, компліменти дитині. Грайте навчаючись!

Правила для батьків
  Не навчайте дітей так, як навчали вас. Вони народилися в ін­ший час.
  Жваво цікавтеся життям дитини, її радощами та засмученнями, за потреби сприяйте, радійте, співчувайте.
  Спілкуйтеся із дитиною, як із дорослим, який чекає від вас вза­ємної довіри, поваги, розуміння.
  Дайте їй відчути, як її люблять, як чекають від неї успіхів.
 Смійтеся разом із нею, веселіться, грайтеся!
  Жваво цікавтеся дитячими захопленнями, беріть участь у них.
  Перепрошуйте перед дитиною, якщо з якоїсь причини припу­стилися стосовно неї безтактності.
  Заохочуйте у своїй дитині бажання ставити запитання, спереча­тися, висловлювати власну думку, стверджувати свою позицію.
  Учіть дітей шанобливо висловлювати і доводити свою думку, спе­речатися без істерики, образи.
  Заохочуйте пошукову, дослідницьку діяльність, учіть дитину самостійно думати, міркувати.
  Допомагайте дитині перевершити саму себе, не бійтеся ставити перед нею щоразу складніші завдання.
  Стежте за чистотою власного мовлення, не забруднюйте ЇЇ жар­гонізмами, суржиком.

11 грудня 2013 р.

Специфіка навчання грамоти шестирічних першокласників

Освіта – стратегічна основа розвитку особистості, суспільства, нації й держави, запорука майбутнього, найбільш масштабна і людиноємна сфера суспільства, його політичної, соціально-економічної, культурної й наукової організації. Вона є засобом відтворення й нарощування інтелектуального, духовного потенціалу народу, виховання патріота і громадянина, дієвим чинником модернізації суспільства, зміцнення авторитету держави на міжнародній арені.
На сучасному етапі формування освіти одне з головних завдань – створення необхідних умов для повноцінного розвитку і самореалізації кожного громадянина України, формувати покоління, здатні навчатися протягом життя, створювати й розвивати цінності громадянського суспільства. Національна доктрина розвитку освіти України в ХХІ столітті, визначаючи стратегію радикальної модернізації освіти, головною її метою вважає створення умов для “розвитку, самоствердження і самореалізації особистості впродовж життя.
Початкова освіта – це перший освітній рівень, який закладає фундамент загальноосвітньої підготовки школярів. Тому пріоритетне завдання навчання у початковій школі на сучасному етапі має не лише сформувати в учнів певну кількість знань, загальнонавчальних умінь та навичок, а забезпечити подальше становлення особистості дитини, розвиток її розумових здібностей, і в першу чергу навчити дітей самостійно і творчо мислити. В.Сухомлинський прагнув, щоб початкова школа стала “школою мислення, фундаментом творчих розумових сил учнів”.
Розв’язання актуальних завдань національно-державного будівництва в Україні неможливе без всебічного реформування освіти. Від школи значною мірою залежить ступінь стабільності та надійності історичних перетворень нашого часу, оскільки лише енергійне, вільне від старих стереотипів покоління може повною мірою реалізувати нові соціально прогресивні ідеї.
 

Адаптаційний період для шестирічних учнів

Сьогодні прийшли до першого класу діти – шестирічки, які навчатимуться у початковій школі чотири роки. Період розвитку дитини від 6-ти років є перехідним між дошкільним і молодшим віком. З приходом до школи змінюється провідна діяльність шестирічного школяра. Всі види діяльності (гра, посильна праця, творчість) підпорядковуються навчанню. І потрібно, щоб у першому класі цей перехід від ігрової до навчальної діяльності був поступовим.
Робота з шестирічними дітьми передбачає обов’язкове урахування їх фізіологічних і психологічних особливостей. Маленькі шестирічки прагнуть визнання з боку дорослого, вчителя і намагаються гарними вчинками заслужити це визнання. Тому школярі набагато швидше відгукуються на прохання педагога, ніж на тверді вимоги.
У першому класі необхідно сформувати в дитині внутрішню позицію школяра, а саме: відмова від дошкільного – ігрового способу існування, позитивне ставлення до навчального процесу і нового типу стосунків з дорослим як з учителем. 
Одним з основних завдань вчителів і психологів, що працюють у першому класі чотирирічної початкової школи, є створення умов для успішної адаптації дітей до шкільного життя.
Слід пам’ятати, що тривалість адаптаційного періоду у шестирічок збільшується з трьох місяців до півроку.
Норми дошкільної поведінки краще пропонувати спочатку у формі гри за шкільними правилами. Часто зазнають труднощів шестирічки у процесі взаємодії з однолітками. 


9 грудня 2013 р.

Схема самоаналізу уроку в початкових класах


1. Загальна структура уроку.
Основна дидактична мета уроку: його місце в системі уроків з теми, основні моменти уроку, дозування часу, дотримання основних вимог до оформлення уроку, використання часу на уроці.

2. Реалізація основної дидактичної мети уроку.
Виконання вимог програми, співвідношення матеріалу, поясненого на уроці і даного на самостійну роботу, організація сприйняття, уваги, пізнавального інтересу, організація первинного закріплення матеріалу, перевірка якості знань, використання розділу і програм, вимоги до знань, опитування учнів.

3. Розвивальний аспект уроку.
Залучення учнів до здійснення основних розумових операцій, подолання посильних труднощів, розвиток пізнавальної самостійності й послідовності, науковості, міцність знань.

4. Дотримання основних принципів дидактики.
Принцип наочності, свідомості і активності в роботі вчителя і учнів, доступності і посильності, систематичності і послідовності, науковості, зв’язку теорії з практикою, міцності знань.