22 грудня 2017 р.

Паперові ангели


Паперові ангелки, виготовлені в техніці скрапбукінг.

Згідно Біблії, ангел приніс Діві Марії звістку про появу Христа. Крилатий посланець – один з головних символів Різдва і зимових свят. Є десятки способів виготовити ангела з паперу, і ось один з них. 

Матеріали, які знадобляться вам для створення поробки:
  • щільний папір з візерунком або рельєфом;
  • однотонний білий або коричневий папір; 
  • аркуш  дизайнерського блискучого паперу;
  • ажурна серветка для скрапбукінгу; 
  • декоративний ґудзик; 
  • макетний килимок; 
  • олівець, ножиці, клей; 
  • двосторонній скотч; 
  • красива нитка для підвісу. 

Покрокова інструкція по виготовленню ангела з паперу


З дизайнерського паперу виріжте деталі трьох видів. Перші дві стануть одягом ангела, решта – крилами. На кінці кожної приклейте скотч.

Зберіть деталі, як показано на фото.

Деталі крилець з'єднайте, щоб вийшов великий бант.

З однотонного паперу виріжте голівку ангела (коло діаметром 15 мм), з блискучого – німб (діаметр – близько 2 см). Склейте їх разом. Можете домалювати ангелу очі і рум'яні щоки.

На тильній стороні голови прикріпіть петлю з нитки. Зберіть деталі.

Місце, де з'єднуються крила і тіло, оздобте декоративним ґудзиком.

Ялинка із гофропаперу


Для виготовлення потрібно: 
- картон; 
- гофропапір зеленого кольору; 
- ножиці, клей; 
- стрічки, бусинки.

Як виготовити:

1. З картону скрутіть конус та міцно його закріпіть. 

2. Гофропапір поріжте на смужки шириною 4-6 сантиметрів. Отриману смужку складіть вдвоє та зробіть надрізи 1-2 сантиметри, щоб основа трималась. Порізану стрічку скрутіть, щоб вийшла "квіточка".


3. Основу "квіточки" густо змастіть клеєм та прикріпіть до конуса.

4. Потрібно заповнити весь конус, чим щільніше ви наклеїте – тим гарніше виглядатиме ваша ялинка.

  
5. Прикрасити ялинку можна стрічками і бусинками.

9 грудня 2017 р.

Проекти Типових освітніх програм для початкової школи (громадське обговорення)

Міністерство освіти і науки опублікувало два варіанти Типової навчальної програми для початкових класів Нової української школи та навчальні програми з української мови як державної та мов національних меншин, які розроблено на виконання Закону України «Про освіту».

Документи можна переглянути за посиланнями:


Зауваження та пропозиції просять надсилати до 15 грудня 2017 року на електронні адреси a_lototska@mon.gov.uaoks_on@ukr.netr.shyyan@gmail.como_kovalenko@mon.gov.ua.

У 2017/2018 навчальному році 100 шкіл по всій Україні пілотують проект нового Державного стандарту початкової загальної освіти, а в 2018/2019 – за цим Стандартом будуть вчитись усі перші класи.


© Матеріали розміщені на сайті МОН України.


28 жовтня 2017 р.

Навчальна мотивація учнів

Формування мотивів навчання - це створення у школі умов для появи внутрішніх спонукань до навчання, усвідомлення їх учнем і подальший саморозвиток ним своєї мотиваційної сфери. Стимулювати її розвиток можна й необхідно системою психологічно продуманих прийомів.

Загальний зміст розвитку навчальної мотивації школярів полягає в тому, щоби переводити учнів із рівнів негативного й байдужного ставлення до навчання до зрілих форм позитивного ставлення до навчання - дієвого, усвідомленого, відповідального.
Об'єктом формування варто вважати всі компоненти мотиваційної сфери і всі сторони вміння вчитись. А саме:
  • мотиви соціальні та пізнавальні, їх змістовні й динамічні характеристики;
  • цілі та їх якості (нові, гнучкі, перспективні, стійкі, нестереотипні);
  • емоції (позитивні, стійки, вибіркові, регулюючої діяльності);
  • уміння вчитись і його характеристики (знання, стан навчальної діяльності, навченість).
Відповідно до цього програма діяльності вчителя в цьому напрямі повинна складатися з кількох блоків: I - власне мотиваційного; II - цільового; III - емоційного; IV - пізнавального. Усередині кожного блоку вчителем організується робота з актуалізації та корекції колишніх мотивів, стимуляції нових мотивів і появи в них нових якісних характеристик.
Охарактеризуємо кожний із названих блоків більш докладно.

27 жовтня 2017 р.

Закон України «Про освіту» (2017)

Закон України
Про освіту

(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 38-39, ст.380)

Освіта є основою інтелектуального, духовного, фізичного і культурного розвитку особистості, її успішної соціалізації, економічного добробуту, запорукою розвитку суспільства, об’єднаного спільними цінностями і культурою, та держави.
Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей і необхідних для успішної самореалізації компетентностей, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, збагачення на цій основі інтелектуального, економічного, творчого, культурного потенціалу Українського народу, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення сталого розвитку України та її європейського вибору.
Цей Закон регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов’язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти.

25 вересня 2017 р.

Проект нового Державного стандарту початкової загальної освіти

В Україні розпочинається реформа загальної середньої освіти.

Від вересня 2018 року всі першокласники країни навчатимуться за новим Державним стандартом початкової загальної освіти (далі по тексту Стандарт початкової освіти).

Від вересня 2017 року проект нового Стандарту початкової освіти апробуватиметься. Для цього відібрано 100 шкіл з усіх областей України.

Проект Стандарту початкової освіти, апробація якого відбудеться незабаром, викладено у цьому документі.   

За результатами апробації та громадського обговорення проект документа буде доопрацьовано й подано на затвердження Кабінетом Міністрів України.

Проект містить пропозиції щодо:

  • мети і принципів організації освітнього процесу в початковій школі;
  • механізмів управління змістом у початковій освіті через новий Стандарт початкової освіти;
  • загальної характеристики змісту навчання, що охоплює перелік освітніх галузей у початковій школі;
  • використання проекту Стандарту початкової освіти в діяльності вчителя/ вчительки;
  • державних вимог до рівня загальноосвітньої підготовки учня/ учениці, поданих через мету, загальні цілі, уміння і загальні очікувані результати навчання за освітніми галузями;
  • змістових ліній та конкретних очікуваних результатів навчання в рамках кожної освітньої галузі;
  • співвідношення між освітніми галузями і гранично допустимого навантаження, що подано в Базовому навчальному плані.


8 вересня 2017 р.

8 вересня – Міжнародний день грамотності


Починаючи з 1966 року ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності, намагаючись саме в такий спосіб привернути увагу суспільства й мобілізувати міжнародну суспільну думку, щоб збудити його інтерес і досягти активної підтримки зусиль, спрямованих на розповсюдження грамотності – однієї з головних сфер діяльності ЮНЕСКО починаючи з часів її першої Генеральної конференції в 1946 році.
Традиція щорічно відзначати цей день започаткована відповідною рекомендацією Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, що відбулася в Тегерані (Іран) у вересні 1965 року. Саме ця конференція рекомендувала оголосити 8 вересня, дату урочистого відкриття конференції, Міжнародним днем грамотності та святкувати його щорічно в усьому світі.
Грамотність є одним з прав людини, засобом розширення особистих свобод і можливостей, а також інструментом розвитку індивідуального людського потенціалу і суспільства в цілому. Можливості отримання подальшої освіти також визначаються рівнем грамотності. 

Шість кроків до грамотності

          Помилки у тексті — це дуже прикро: вони як ями на дорозі чи як плями на одязі. Якщо ти любиш робити усе до ладу, то намагатимешся писати правильно. Що ж робити, якщо все ж час від часу у твоїх творах, контрольних роботах чи листах трапляються помилки?
Завчаєш правила української мови напам'ять, але це не допомагає? Звісно, бо такий спосіб не назвеш ефективним. Засвоювати нові знання і навички найкраще на практиці. Почнімо?
1. Читай. Це — найперша і найголовніша порада. Раджу взятися за якісну художню літературу — так ти непомітно для себе запам'ятовуватимеш правильне написання слів і розділових знаків, а ще — цікаві вислови та стилістичні прийоми.
2. Коли сумніваєшся — зупинись. Читання хороших текстів привчить тебе до відсутності помилок. А ось коли ти йтимеш вулицею і побачиш рекламний плакат, або ж спілкуватимешся електронною поштою зі знайомим, у якийсь момент ти цілком можеш подумати: «Тут щось не те». Якщо тобі впало у вічі щось дивне чи незвичне, це сигнал до того, що час попрацювати!
3. Придбай орфографічний словник і посібники з української мови. І щойно ти «спіткнешся», читаючи якийсь текст — одразу перевіряй, чи немає там помилки. Коли тобі дають вивчити готове правило у школі — це одне. Коли ти зіткнувся з проблемою і сам її вирішив — це зовсім інше.
4. Точно так само працюй і з власними текстами. Легка тінь сумніву — серйозна перевірка. До речі, багато хто радить обов'язково вимовляти вголос те, що ти пишеш — це дозволить зменшити кількість орфографічних помилок. Спробуй!
5. Навіть якщо тобі здається, що тепер ти пишеш правильно, не поспішай радіти: українська мова потерпає від таких явищ, як суржик і кальки з російської. Цілком можливо, що Ти вживаєш русизми, навіть гадки не маючи про це. Тому раджу попрацювати над стилістикою української мови. Придбай підручник, а в Інтернеті знайди цікаві проекти, де правильне вживання слів і виразів пояснене за допомогою чудових ілюстрацій.
6. Не соромся попросити друга виправляти тебе, якщо ти пишеш чи кажеш щось неправильно. До речі, ти також можеш вказувати йому на його помилки. Взаємне вдосконалення допоможе вам стати грамотними.
Почни сьогодні — а в День грамотності наступного року похвалишся результатом!


18 серпня 2017 р.

Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у загальноосвітніх навчальних закладах у 2017/2018 навчальному році

Додаток
до листа Міністерства
освіти і науки України
від 09.08.2017 р. № 1/9-436

Початкова школа

У 2017/2018 навчальному році  учні початкових класів навчатимуться за навчальними програмами, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України від  05.08.2016 2016 № 948 «Про затвердження змін до навчальних програм для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів» (у якому затверджено зміни до таких програм: «Українська мова», «Літературне читання», «Математика», «Природознавство», «Я у світі», «Інформатика», «Трудове навчання», «Іноземні мови для загальноосвітніх та спеціалізованих навчальних закладів», «Образотворче мистецтво», «Музичне мистецтво», «Фізична культура», «Основи здоров’я») та від 12.09.2011 № 1050 «Про навчальні програми для 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів».
Типові навчальні плани початкової школи складені на виконання Закону України  "Про загальну середню освіту"  та затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 10.06.2011 № 572 «Про Типові навчальні плани початкової школи» (зі змінами).
Інформуємо, що частину навчального навантаження з фізичної культури у початковій школі (до 1 години на тиждень) можна використовувати на вивчення окремих навчальних предметів, що забезпечують рухову активність учнів (хореографія, ритміка, плавання тощо), за наявності відповідних умов, педагогічних кадрів та навчальних програм, які мають гриф Міністерства освіти і науки України.


6 серпня 2017 р.

Перший урок-квест для учнів 4 класу "Все, що рідне, хай нам буде найдорожче і святе, Рідна віра, рідна мова, рідний край наш над усе!" (2017-2018 н.р.)


Девіз уроку: Може, десь земля є краща й вища,
а над нею – небо золоте,
та мені найкраща та, де вишня,
та, де вишня мамина цвіте.
Богдан Радиш

Мета: розширити знання учнів про свою рідну державу, розкрити суть поняття - патріот, - патріотизм, формувати і розвивати патріотичні почуття учнів, розвивати пізнавальний інтерес до минулого і сьогодення рідного краю, виховувати почуття гордості за рідну землю, бажання приносити користь рідній країні, сприяти покращенню життя на цій землі.

Обладнання: аркуші паперу, прислів’я, портрети історичних діячів, контурна карта, карта України, фотографії, вірші українських поетів, ребуси, кросворд.


© Кошман І.В. – з НМЛ виховної роботи

Розробки уроків для 1, 2 та 3 класів можна переглянути за посиланням - Матеріали для проведення Першого уроку.

Перший урок/тренінг для учнів 3 класу "Діти єднають Україну" (2017-2018 н.р.)

Мета: За допомогою тренінгового заняття створити атмосферу доброти, взаєморозуміння, бажання служити українському народу, Батьківщині. Виявити у дітей, їхніх батьків найкращі риси характеру; не соромитися приймати допомогу від інших і бути ініціаторами добрих справ. Виховувати доброзичливість.

Обладнання: Переносна дошка. Маркери. Магніти. Предметні картки. Сонечка Милосердя із кольорового паперу. Кольоровий папір, картон, ножиці, клей, стрічки, шаблони, пластилін, бісер, степлер.

Місце проведення: Куточок мрій (по В. Сухомлинському).


© Баканьова С.В. - з НМЛ виховної роботи


Розробки уроків для 1, 2 та 4 класів можна переглянути за посиланням - Матеріали для проведення Першого уроку.

Перший урок/усний журнал для учнів 2 класу "З Україною в серці" (2017-2018 н.р.)


Фраза – напуття: «Тепло моїх долонь і розуму , і серця
Я Україні милій віддаю.»

Мета уроку: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно з правилами роботи в групі; загальнокультурна – дотримуватись норм мовленнєвої культури; здоров’язбережувальна – дотримуватись правильної постави за партою; предметні – поглибити знання учнів про нашу Україну; розвивати творчі задатки школярів, цікавість до рідного краю; виховувати патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї Батьківщини.

Обладнання: дошка, прикрашена дитячими малюнками, вишитим рушником, квітами-символами України; плакат з гілками калини та словами – символами на них.


© Гончарова С.Л. - з НМЛ виховної роботи

Розробки уроків для 1, 3 та 4 класів можна переглянути за посиланням - Матеріали для проведення Першого уроку.

Перший урок для учнів 1 класу "Я люблю свою Україну" (2017-2018 н.р.)


Мета: виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості, любові до рідного краю; формувати переконання у нетлінності духовних скарбів народу, повагу до символів України; спонукати учнів до усвідомлення ними необхідності бути корисними своїй державі.

Обладнання: Зображення верби, калини, гілочка калини, аудіозапис пісні «Україно моя ,ти найкраща у світі», роздатковий матеріал, аудіозапис пісні на вірші Андрія Малишка «Пісня про рушник», український вишитий рушник, зображення державних символів України)


© Гриценко І.М. - з НМЛ виховної роботи

Розробки уроків для 2, 3 та 4 класів можна переглянути за посиланням - Матеріали для проведення Першого уроку.

Матеріали для проведення Першого уроку в 2017/2018 навчальному році

Орієнтовні теми для проведення Першого уроку у 2017/2018 навчальному році 1-4 класи:

  • «Україна на карті Європи»
  • «Ми – діти європейської родини»
  • «Ми – діти Європи»
  • «Добре тому жити – хто вміє дружити»
  • «Моя Україно! Ти мати єдина на всі покоління й віки…»

"Україна на карті Європи"
(розробки уроків та позакласних заходів
для проведення Першого уроку в 2017/2018 навчальному році)
  1. "Я люблю свою Україну" (перший урок для учнів 1 класу, Гриценко І.М.) - переглянути
  2. "З Україною в серці" (усний журнал для учнів 2 класу, Гончарова С.Л.) - переглянути
  3. "Діти єднають Україну" (тренінг для учнів 3 класу та членів їх родин, Баканьова С.В.) - переглянути
  4. "Все, що рідне, хай нам буде найдорожче і святе, Рідна віра, рідна мова, рідний край наш над усе!" (урок-квест для учнів 4 класу, Кошман І.В.  - переглянути

29 липня 2017 р.

Календарно-тематичне планування, 2 клас (2017-2018 н.р.)

Складено відповідно до оновлених навчальних програм для 1-4 класів, затверджених Колегією Міністерства освіти і науки України
4 серпня 2016 року


1. Українська мова (за підручником М. Д. Захарійчук)

2. Літературне читання (за підручником В. О. Науменко)

3. Математика (за підручником Ф. М. Рівкінд, Л. В. Оляницької)

4. Природознавство (за підручником І. В. Грущинської)

5. Трудове навчання (за підручником  В. К. Сидоренка, Н. В. Котелянець )

6. Образотворче мистецтво (за підручником О. Калініченко, В. Сергієнко)

7. Основи здоров’я (за підручником І. Д. Беха, Т. В. Воронцової, В. С. 
Пономаренка, С. В. Страшка)

8. Фізична культура

9. Дорога в дивосвіт (за програмою Н. А. Поліщук)

10. Поетика (за програмою Т. В. Петровської)

11. Логіка (за програмою О. Митника)



23 липня 2017 р.

Про структуру 2017/2018 навчального року та навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Лист


Від 07.06.2017 № 1/9-315
Органи управління освітою
обласних та Київської міської
державних адміністрацій
  
Інститути післядипломної
педагогічної освіти
   
Загальноосвітні навчальні заклади

Про структуру 2017/2018
навчального року та навчальні плани
загальноосвітніх навчальних закладів


Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» структуру навчального року та строки проведення канікул встановлюють загальноосвітні навчальні заклади за погодженням з відповідними органами управління освітою. При цьому навчальний рік у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності розпочинається у День знань - 1 вересня і закінчується не пізніше 1 липня наступного року, а тривалість канікул протягом навчального року не може бути меншою 30 календарних днів без врахування днів, коли діти припиняли навчання з незалежних від них причин (карантин, температурний режим тощо).

У межах часу, передбаченого робочим навчальним планом загальноосвітнім навчальним закладом встановлюється тривалість навчального тижня на весь навчальний рік. У випадку встановлення 5-денного навчального тижня відпрацювання уроків по суботах (з метою надолуження навчального матеріалу, чи продовження канікул та скорочення опалювального сезону) не допускається, оскільки це призведе до перевищення тижневого гранично допустимого навантаження на учнів.


Відповідно до Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 30 грудня 2014 року № 1547, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2015 року за № 157/26602, учні 4, 9 та 11 класів складають державну підсумкову атестацію. Перелік предметів для державної підсумкової атестації, форму та терміни її проведення Міністерством освіти і науки України буде затверджено додатково.

28 червня 2017 р.

Відкрите засідання школи молодого вчителя "Стратегії розвитку критичного мислення”

«Життя – вічна наука», - говорить народна мудрість. Реалії сьогодення ще раз підтверджують це. Великі соціальні зміни впливають на школу, учителя і ставлять перед ними завдання нового змісту. 

Учитель має створити оптимальні умови для розвитку і навчання особистості, яка здатна втілювати оригінальні ідеї, критично мислити, ухвалювати нестандартні рішення. Тому в сучасній школі головне завдання вчителя – не накопичення дитиною інформації, а засвоєння нею інтелектуальних технік, що є складовими культури і невід’ємною складовою змісту освіти.

Сьогодні ми розглянемо деякі найпоширеніші стратегії критичного мислення:

1. Метод «Кубування»
2. Технологія «Синтез думок»
3. Стратегія «Діаграма (кола) Венна»
4. Стратегія  «Сітка Елвермана»
5. Стратегія «Джигсоу»
6. Метод скрайбінгу
7. Стратегія «Карусель»
8. Метод різнокольорових капелюхів Едварда де Боно
9. Метод «Рюкзак» 



13 травня 2017 р.

Свято прощання з Букварем


Шлях навчання, шлях освіти…
Легший він з роками.
Перший крок зробили діти –
Найскладніший самий.
Тож вони вітання варті,
Заслужили свято.
З Букварем вже час прощатись,
В другий клас збиратись.


1 квітня 2017 р.

Нова українська школа (оновлено)

Кабінет Міністрів оприлюднив текст Концепції «Нова українська школа».

Документ визначає мету, шляхи та етапи реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти на період до 2029 року.

Метою Концепції є забезпечення проведення докорінної та системної реформи загальної середньої освіти.

Автори Концепції зазначають, що реалізація документа створить умови для реформування середньої освіти з урахуванням досвіду провідних країн світу.

Зокрема, будуть розроблені нові стандарти змісту загальної середньої освіти, що ґрунтуватимуться на компетентнісному та особистісно-орієнтованому підході до навчання.

5 березня 2017 р.

Оформлення бібліографії

Шановні колеги! Вам часто доводиться готувати матеріали для конкурсів, виставок ППД, Інтернет-конференцій тощо. Під час оформлення треба вказувати літературу, якою ви користувалися. 
Пропоную Вам зразок оформлення бібліографії.



28 лютого 2017 р.

Подарунок мамі своїми руками

Одна з ідей подарунків для мами своїми руками - цукерковий букет. Відмінний варіант - два в одному - і букет, і солодощі в оригінальному оформленні.

Давайте навчимося майструвати півонії, всередині яких заховані цукерки. З квітів зберемо красиву композицію.


Майструємо півонія бордового кольору.
Що нам знадобиться:
- ножиці,
- флористичний гофрований папір,
- клейовий пістолет,
- шпажки,
- сітка,
- цукерки.

22 лютого 2017 р.

3D листівка з квітами

Виготовляємо чарівну 3D листівку в техніці pop-up (розсувна модель) своїми руками.


Динамічна паперова листівка стане чудовим подарунком мамам, бабусям та подругам до свята Весни - 8 Березня :)

14 лютого 2017 р.

Квітка з ватяних дисків

Майстер - клас розрахований на дітей старшого дошкільного віку, вихователів, вчителів початкових класів, турботливих батьків.

Призначення: подарунок на 8 Березня, день народження.


Мета роботи: розвивати у дітей художньо - творчі здібності, виховувати терпіння, посидючість і фантазію.
Завдання: Познайомити дітей з новим видом творчості - аплікацією з ватяних дисків. Вчити виконувати композицію з готових елементів. Розвивати відчуття форми та композиції. Виховувати самостійність, акуратність в роботі.

Необхідні матер
іали:
ватні диски в кількості 7 штук
гофрований папір зеленого кольору
картон
кольоровий папір
ножиці
простий олівець
клей ПВА


Покроковий процес виконання: